Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała o starcie nadawania roboczych danych nawigacyjnych przez następne dwie satelity systemu znanego pod nazwą Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika systemu GPS. Poszerza to pokrycie nieba przez system nawigacji satelitarnej Galileo. Orbitery Galileo o numerze 9 i 10 zostały wyniesione na orbitę 11.09.15 r. Po zrealizowaniu wielotygodniowych, skomplikowanych testów na orbicie, udało się potwierdzić ich pracowanie w pełni zgodnie z wyliczeniami. W szczególności, z użyciem 20-metrowej anteny znajdującej się w siedzibie ESA w Belgii, zrealizowano analizy częstotliwości radiowych sygnałów od owych orbiterów, żeby sprawdzić formę sygnału a także jego rozdzielczość.

Przetestowano też poprawność współpracy z naziemną siecią układu Galileo. Testy były kontrolowane z terenu Galileo Control Centres w mieście Oberpfaffenhofen w Niemczech a także w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszym przypadku sprawdzano nadawanie poleceń a także pilnowanie orbiterów, a w drugim koordynowanie dostarczania danych nawigacyjnych dla odbiorców. Badania zostały zakończone sukcesem nawet nieco szybciej aniżeli przewidywał harmonogram. 29 stycznia b.r. satelity zaczęły wysyłanie kompleksowych danych do nawigacji. ESA realizuje aktualnie także badania 2-óch kolejnych orbiterów do nawigacji (o numerze 11 a także 12), które wystrzelono 17 grudnia 2015 r. Tymczasem satelity nr 13 i 14 odbyły jakiś czas temu analizy przed wystrzeleniem w centrum ESTEC mieszczącego się w Noordwijk w Holandii a następnie zostały schowane w magazynie czekając na wystrzelenie.

Tymczasem w Niemczech prowadzona jest produkcja 12 następnych orbiterów Galileo. Pełny system Galileo ma liczyć 24 satelity. Na chwilę obecną nadawane dane do nawigacji pozostają w formie „tymczasowej” – użytkuje je przemysł satelitarny do zrobienia towarów i usług, które przyszłości będą udostępnione użytkownikom.